Neronet 2016 - pozdní sběr, Štěpán Maňák

31.10.2018

Neronet je odrůda, která byla vyšlechtěna roku 1965 v Československu křížením odrůd Svatovavřinecké, Modrý Portugal a Alibernet. Název odrůdy je složen ze dvou částí "nero" je v italštině "černý" - což je odkaz na neprůhlednou tmavou barvu vína a přípona "net" naznačuje, že se jedná o odrůdu kabernetového typu. Neronet se používá především ke kupážování a zlepšování barevné intenzity červených vín.

Metoda "sur lie" pochází z Francie. Při ní se nechá mladé víno, po skončení kvasného procesu určitý čas ležet na odumřelých kvasinkách. Základní činností kvasnic při metodě sur lie je jejich antixodiační činnost, kdy cílem je obohatit chuť i aroma a dodat vínům, která leží na kalech nový rozměr. Vznikají zaoblená, plně strukturovaná a hutná vína s dlouhou příjemnou dochutí a výraznou komplexností.

Hluboká a temně rudá barva je typická pro víno z odrůdy Neronet. Vůně je velmi ušlechtilá, bohatá a nazrálá. V harmonické a plné chuti se snoubí jemné třísloviny s nižšími kyselinami a s chutí po zralých ostružinách. Pokud byste nevěděli, že před sebou máte víno, které vyrostlo v Čechách - připadalo by Vám, že pijete víno z Bordeaux nebo ze skalnatých oblastí jižní Francie.

Název vína: NERONET

Ročník: 2016

Vinařství: Štěpán Maňák

Vinařská oblast: Morava, podoblast mikulovská

Viniční trať: Růžová Hora

Cukernatost: suché

Přívlastkové víno: pozdní sběr, "sur lie" krášleno na kvasnicích

Alkohol: 11,5% (cukr 3,3g/l, kyseliny 5,7g/l)