Carmenére 2018 - Viňa Mancura

21.02.2019

Carmenére je prastará francouzská odrůda, která se využívá pro výrobu plných a výrazných vín. Název vína je odvozený od francouzského slova "carmin" karmínový, který odkazuje na jiskřivě rubínovou barvu vína. Carmenére je jedno z šesti původních modrých odrůd, které se v Bordeaux pěstovaly. Bohužel však roku 1867 postihl celou Francii plísňový mor Phylloxera, který zdecimoval většinu vinic. Téměř celé staletí se myslelo, že tato odrůda zanikla. Osudovou náhodou se několik sazenic při lodních cestách dostalo do Chile, kde byly po mnoho let zaměňovány za Merlot a až roku 1998 se díky genetickým testům zjistil pravý původ.

Řada Carmenére Etnia odkazuje na etnické skupiny Latinské Ameriky, kdy každý kmen má svoji vlastní tradiční výšivku na látkách. Pro odrůdu Carmenére je to výšivka kmene Mapuche.

U 100% Carmenére je aroma intenzivní, na první nádech ucítíte kouř a tabák. Hned v závěsu přispěchá vůně pražených kávových bobů a čerstvě natrhaných borůvek. Chuť je plná, vybalancovaná s náznaky čokolády a velice něžnými a měkkými taniny s pěknými zemitými tóny. Velice dlouhá dochuť, která přímo vybízí k dalšímu doušku a k příjemné relaxaci po náročném dnu.

Název vína: CARMENÉRE

Ročník: 2018

Vinařství: Viňa Morande

Vinařská oblast: Valle Central, Chile

Cukernatost: suché

Alkohol: 13 %